9.14.2016

Brauciens uz Tartu

  Farmācijas studentu tikšanās Tartu
Pharmacy students' gathering in Tartu

Kad: Šī gada 7. un 8. maijā
Kur: Taevaskoda un Tartu, Igaunija
Dalībnieki: Farmācijas studenti , 15 no Latvijas, 2 no Somijas un 10 no Igaunijas

Pirmā diena sākas astoņos no rīta, pie Zinātņu akadēmijas, kur visus braucējus savāca busiņš un devās ceļā uz Igauniju. Ap plkst. 13 jau ieradāmies viesu namā, kas atradās pie Taevaskodas, bijām pirmie kas ieradās, tāpēc radās nelielas šaubas par pareizo vietu. Kamēr gaidījām Somijas un Igaunijas kolēģus varējām apskatīt apkārtni, iejusties atmosfērā. Drīz vien ieradās arī igauņu un somu farmācijas studenti, tad ar Jeri un Kasparu (Igaunijas farmācijas studentu organizācijas prezidents un viceprezidents) tika noorganizēta iepazīšanās tūre. Grūtības sagādāja vārdu izrunāšana, jo nebija pierastas svešās skaņas, zilbes.
Ne katrs izdomās ieliet 100 ml paļaujoties uz dzirdi
Pēc iepazīšanās devāmies pārgājienā līdz Taevaskodas klintīm, tur tikām sadalīti 5 komandās pa 5 cilvēki, un varēja sākties dažādu uzdevumu veikšana, gan uz precizitāti, gan ātrumu, gan arī izpratni un loģiku. Komandas tika saglabātas visas dienas garumā un vakarā labākās tika apsveiktas ar Igaunijas farmācijas studentu organizācijas sponsora sagatavotām balviņām – vitamīniem, baloniem.
Tad ieturējām vakariņas, pārģērbāmies un devāmies prezentēt savas augstskolas, LFSA un arī LFB, kā arī noklausīties pārējo valstu prezentācijas. 

Prezentāciju laika iepazināmies ar studiju sistēmām Igaunijā un Somijā, kā arī guvām ieskatu šo valstu farmaceitu dzīvē, ka tiek iedalītas profesijas. Piemēram, Somijā, Helsinku universitātē Farmācijas fakultātē mācās aptuveni 900 studenti un ir līdzīga sistēma kā Latvijas Universitātē, 3 + 2 gadi, tomēr Somijā pēc pirmajiem trim gadiem jau var strādāt aptiekā un papildus 2 gadi jāmācās, tad, ja ir vēlēšanās kļut par aptiekas vadītāju vai ieņemt kādu citu augstāku amatu farmācijā. Igaunijā, savukārt, pastāv 5 gadu sistēma, līdzīgi kā RSU. Pēc prezentācijām sākas diskusijas, kuru laikam uzzinājam, kā Igaunijā darbojas e-veselība, kas ieviesta jau 2010. gadā, kā Somijā farmaceitu var norīkot darbam dažādās aptiekās un studenti var iziet praksi ne tikai vienā konkrētā aptiekā, bet caur aģentūru, strādāt dažādās aptiekās. Diskusiju laikā uzzinājām daudz interesanta un izstāstījām par to, kas farmācijas dzīvē notiek Latvijā, izrādījas, ka daži no Igaunijas studentiem arī bija apmeklējuši BaltFarm Forumu 2016 un padalījās ar saviem iespaidiem no šī pasākuma.
Pēc diskusijām notika viktorīna, kuras laikā, 2 meitenes, Karmena un Kyllikki, no Tartu Universitātes 1. kursa pārbaudīja mūsu ķīmijas, vēstures un praktiskās zināšanas farmācijā, neiztika arī bez atjautības uzdevumiem. Izrādās nav tik viegli atcerēties Nernsta vienādojumu vai izdomāt Longus colli ir muskulis vai suņu šķirne.
Tad sarunas turpinājās neformālākā gaisotnē. Tikām pirtī, apspriedām dienas notikumus, uzzinājam vairāk par studentu ikdienas dzīvi, mācību priekšmetiem.
Telpa sociālās farmācijas apguvei ar "aptiekas" leti
Otrās dienas ievadā devāmies uz igauņu kolēģu mācību institūtu Tartu. Mūs sagaidīja institūta pasniedzēja un docente, kuras vadībā iepazinām institūta telpas. Apskatījām gan ķīmijas laboratorijas, kurās darbojas studenti, gan laboratorijas īpaši pielāgotas pētījumu veikšanai, kurās ikdienā darbojas insitūta pētnieki. Aplūkojām pieejamo aparatūru un darba apstākļus. Varējām secināt, ka igauņiem laboratorijas ir labā līmenī, taču arī mūsu RSU telpas neatpaliek.
Papildus aplūkojām ne tikai parastās auditorijas un mācību telpas, bet arī, piemēram, farmakognozijas materiālu noliktavu ar herbāriju un drogu paraugiem. Ļoti interesanta bija sociālās farmācijas nodarbību telpa, kurā, lai iemācītu topošos farmaceitus komunicēt ar pacientu, ierīkota vesela aptiekas lete. Kā arī īpašu uzmanību piesaistīja bibliotēka, kura bija paradzēta praktiski tikai ar farmāciju saistītiem izdevumiem. Īsi aplūkojām kolēģu iesietos diplomdarbus, kuri arī bija pieejami bibliotēkā. Šeit pamanījām arī ko pavisam pazīstamu- grāmatu „Augu nosaukumi: Angļu-vācu-krievu-latīņu-latviešu valodās”
Noslēgumā aplūkojām arī farmācijas studentu asociācijai piešķirto telpu, no kuras netālu darbojās arī robotikas pulciņš.
Latvijai ar abām valstīm protams var atrast kopīgas iezīmes, tomēr ļoti daudzas lietas atšķiras. Attiecība uz studentu organizācijām, tās abas ir daudz vecākas, Somijas studentu organizācija dibināta jau 1888. gadā, tā ir organizācija ar senām tradīcijam un sakariem ar uzņēmumiem, profesoriem un citām organizācijām. Diemžēl LFSA vēl tāls ceļs līdz tam ejams, pārējās valstīs ļoti svarīgs ir lielais farmācijas studentu skaits, tas nozīmē ka šajās organizācijas netrūkst aktīvu dalībnieku, kuri ir gatavi darboties savās farmācijas studentu organizācijās, bez šādiem studentiem nevar pastāvēt neviena studentu organizācija. 

Šādi pasākumi nevar notikt bez organizēšanas un finansiālā atbalsta. Lielu paldies sakām Lāsmai Mukānei, par pasākuma sakoordinēšanu un LFB, par atbalstu.
Pasākuma atbalstītāji:
Attēlu rezultāti vaicājumam “saules aptieka logo”Latvijas Farmaceitu Biedrība

Ilze Jakovļeva FF V